FA19D60GL27 – FIL A19 60W DIM GL27
• Unique filament LED configuration provides a true
warm dimming performance
• Uses up to 85% less energy than halogen &
incandescent lamps
• 15,000 hours rated life for provides
• UL approved for damp locations when protected
from elements
• Lamps come in a variety of shapes, wattage’s, and in
two different light spectrum’s: 2700k to 1800k and
3200k to 1800k
Clear
SKU: FA19D60GL27 Categories: , , Tags: , ,
Description
Description
Weight 0.6 lbs
Dimensions 2.6 × 4.3 in
Base Type E26
Shape A19
Wattage 8
Incandescent Wattage Equivalent 60
Lumens 800
Color Temperature 2700K-1800K
Average Rated Life 15,000
Voltage 120 THRU 277
Color Rendering Index >80
Beam Angle 360
Brochures & Spec Sheets
Additional information
Additional information
Weight 0.6 lbs
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “FA19D60GL27 – FIL A19 60W DIM GL27”